Studia podyplomowe zwykle służą uzyskaniu specjalistycznej wiedzy w wąskiej dziedzinie, toteż po ich ukończeniu rosną szanse na zatrudnienie wyuczonym zawodzie i awans. Zanim jednak wybierzesz się na studia podyplomowe z dietetyki, weź pod uwagę, że w ten sposób nie uzyskasz uprawnień do wykonywania tego zawodu w państwowych placówkach medycznych.
Dla kogo studia podyplomowe z dietetyki?
Jeśli sprawdzisz ofertę edukacyjną uniwersytetów i wyższych szkół prywatnych, możesz doznać lekkiej konsternacji. Wiele uczelni dość liberalnie podchodzi do nauki tego zawodu, kierując swoją ofertę do wszystkich kandydatów – jedynym wymogiem jest ukończenie jakichkolwiek studiów wyższych na poziomie licencjackim lub magisterskim.
Część uczelni publicznych jednak zastrzega, że studia podyplomowe z dietetyki są dostępne dla absolwentów wydziałów medycznych, biochemicznych i prozdrowotnych. Musisz bowiem wiedzieć, że pełne uprawniania dietetyka może otrzymać jedynie osoba, która ukończyła studia wyższe o kierunku: dietetyka albo technologia żywności i żywienie człowieka ze specjalnością dietetyka, albo inny kierunek, na którym realizowano przedmiot dietetyka w wymaganej ilości godzin.
Gdzie na studia podyplomowe z dietetyki?
Jest wiele uczelni prywatnych i publicznych, które oferują takie studia podyplomowe – dietetyka występuje zarówno jako kierunek ogólny, jak i o wąskiej specjalizacji. Masz do wyboru m.in. takie kierunki jak:
- Dietetyka – Wyższa Szkoła Zarządzania w Gdańsku
- Dietetyka i leczenie kliniczne – Akademia Polonijna w Częstochowie
- Dietetyka i planowanie żywienia – Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu
- Dietetyka w chorobach wewnętrznych i metabolicznych – Uniwersytet Warszawski
- Dietetyka w sporcie – Śląska Wyższa Szkoła Medyczna w Katowicach
- Poradnictwo żywieniowe i dietetyczne –Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie
- Zdrowa żywność, nowoczesne technologie i biznes – Uniwersytet Łódzki
- Żywienie i wspomaganie dietetyczne w sporcie przez Internet – Wyższa Szkoła Nauk Społecznych w Lublinie
Podyplomówka z dietetyki – gdzie możesz pracować?
Co to znaczy „pełne uprawnienia”? Otóż tylko studia licencjackie lub magisterskie przygotowujące do zawodu dietetyka zapewniają możliwość pracy w państwowych szpitalach, klinikach, poradniach oraz przychodniach. Natomiast jeśli ukończysz jedynie studia podyplomowe z dietetyki, również możesz pracować w placówkach ochrony zdrowia, ale należących do sektora prywatnego. Jeśli zatem nie przeszkadza Ci to ograniczenie, możesz śmiało startować do podyplomówki, nawet bez przygotowania medycznego. Ponadto po ukończeniu nauki możesz znaleźć pracę w poradniach żywieniowych, zakładach żywienia zbiorowego, organizacjach konsumenckich oraz klubach sportowych. Jeśli wolisz pracować na własny rachunek, możesz założyć działalność gospodarczą z zakresu doradztwa żywieniowego. Obecnie istnieje duże zapotrzebowanie na usługi dietetyka, toteż z pewnością nie będziesz narzekać na brak klientów ani dochody.