Po otwarciu granic w 2004 roku nastąpił exodus Polaków do Szkocji. Kierunek na Glasgow obierali ci, którzy chcieli pracować w metropolii, ale niekoniecznie w przeludnionym Londynie. Edynburg stał się mekką dla preferujących spokojne życie, w otoczeniu pięknych krajobrazów i zabytkowej architektury. Wielu rodaków wybrało Aberdeen, jako miasto intensywnie rozwijające się i oferujące zatrudnienie w licznych zakładach przemysłowych. Dziś Polacy wątpią, że czeka tam na nich atrakcyjna i dobrze płatna praca – Szkocja nie jest u nas tak popularna jak Niemcy, Holandia czy Norwegia. Czy mimo wszystko warto przeglądać oferty pracy z ojczyzny dudziarzy w kraciastych spódnicach?
Wady i zalety pracy w Szkocji
Przede wszystkim możesz narzekać na typowo jesienny klimat. W największe upały temperatura w lecie nie przekracza 25°C, a w zimie czeka Cię plucha zamiast śniegu i orzeźwiającego mrozu. Możesz mieć problemy również ze zrozumieniem Szkotów, którzy posługują się mieszanką angielskiego, szkockiego lallans oraz celtyckiego gaelickiego. Niemile zaskoczą Cię również mieszkania – tam, gdzie czynsz jest przystępny, panuje wilgoć i chłód. W dodatku brakuje w nich dziennego światła, a pomieszczenia są „norowate”.
Niemniej, praca w Szkocji ma również sporo plusów, których nie sposób zlekceważyć. Zarabiasz w funtach szterlingach, jednej z najdroższych walut na świecie. W dodatku życie w Szkocji nie jest droższe od życia w Polsce, zatem przy wyższych zarobkach stać Cię na znacznie więcej niż w ojczyźnie. Nawet jeśli pracujesz na pół etatu, nadal możesz zapłacić za pokój, media, jedzenie, ubrania i drobną rozrywkę. Praca na cały etat w Szkocji zapewni Ci stabilność finansową, a oprócz podstawowych potrzeb możesz również zrealizować marzenia o samochodzie, wakacjach i własnym mieszkaniu.
Ponadto pracując w Szkocji, możesz podziwiać zapierające dech w piersiach krajobrazy i liczne zabytki architektoniczne czy spacerować urokliwymi uliczkami. Jeśli dodasz do tego tolerancyjnych i gościnnych górali, praca w Szkocji może stać się Twoim najpiękniejszym doświadczeniem w życiu.
Praca: Szkocja. Kto znajdzie zatrudnienie w Glasgow, Edynburgu i Aberdeen?
Właśnie te trzy szkockie miasta cieszą się największą popularnością wśród polskich emigrantów zarobkowych. W Aberdeen najwięcej cudzoziemców pracuje w zakładach produkcyjnych (zwłaszcza przetwórstwie rybnym), w branży gastronomicznej, przy sprzątaniu i w magazynach. Pracę znajdą tu także kierowcy, spawacze, inżynierzy, pracownicy branży naftowej, hutnicy, monterzy rurociągów.
Edynburg oferuje zatrudnienie przede wszystkim w branży HoReCa, w budownictwie, w fabrykach i przetwórniach oraz handlu. Polacy mogą szukać pracy także w magazynie Tesco, firmach kurierskich, centrum obsługi klienta firmy Amazon, a także portach handlowych i rybackich.
Jeśli marzy Ci się praca w Szkocji, możesz wyjechać także do Glasgow i spróbować szczęścia w przemyśle spożywczym, fabrykach, magazynach, na liniach produkcyjnych czy w zakładach przetwórczych.